Ola Wenström, Carolina Klüft och Niklas Jihde kommer tillsammans med Frida Nordstrand att leda OS-studion, ett av de program som Viasat direkttextar. FOTO: VIASAT

Så här mycket ska Viasat texta OS

I kväll invigs sommar-OS i Rio. Viasat kommer att texta cirka tolv timmar per dygn från spelen under perioden 5-21 augusti. 
  DT har hela listan på de textade sändningarna. 

Alla textade OS-sändningar visas i TV3. Det är där det bästa från spelen sänds och har högst tittarintresse, bland annat studiomagasinen och simtävlingarna. Textningen aktiveras via text-tv-sidan 199. 
  Hur fungerar det med direkttextningen i Viaplay?
  
– I och med att systemet går via text-tv är det tyvärr inte möjligt att visa textningen på Viaplay, säger Thomas Elingsbo, projektledare för OS hos Viasat. 

Viasat textar ungefär en tiondel av sändningstimmarna från OS. Här är listan på de textade sändningarna (med reservation för eventuella ändringar). 

Fredag 5/8

21:00-22:00 Studio Rio
00:00-01:00 OS-studion
01:00-04:25 OS: Invigning

Lördag 6/8

13:00-14:20 OS-studion
17:30-17:55 OS-studion
17:55-20:40 OS: Simning
20:50-21:50 Studio Rio
01:45-02:50 OS-studion
02:50-05:00 OS: Fotboll – Brasilien-Sverige (D)
05:00-05:30 OS-studion

Söndag 7/8

08:00-10:00 Godmorgon Rio
13:00-13:55 OS-studion
15:30-16:20 OS-studion
16:20-18:00 OS: Handboll – Sverige-Tyskland (H)
18:00-21:30 OS: Cykel – Landsväg (D)
21:30-23:50 Studio Rio
23:50-02:00 OS: Fotboll – Sverige-Nigeria (H)
02:00-02:55 OS-studion
02:55-05:30 OS: Simning

Måndag 8/8

08:00-10:00 Godmorgon Rio
13:00-14:20 OS-studion
14:20-16:00 OS: Handboll – Sydkorea-Sverige (D)
16:00-16:55 OS-studion
17:30-17:55 OS-studion
17:55-19:30 OS: Simning
19:40-21:00 Studio Rio
23:40-23:50 OS-studion
01:45-02:55 OS-studion
02:55-05:00 OS: Simning

Tisdag 9/8

08:00-10:00 Godmorgon Rio
13:00-13:25 OS-studion
14:50-17:30 OS: Ridsport – Fälttävlan, hoppning
17:30-18:00 OS-studion
18:00-19:30 OS: Simning
21:10-23:00 Studio Rio
00:15-00:40 OS-studion
00:40-02:20 OS: Handboll – Egypten-Sverige (H)
02:20-02:55 OS-studion
02:55-05:10 OS: Simning
05:10-05:30 OS-studion

Onsdag 10/8

08:00-10:00 Godmorgon Rio
13:00-13:25 OS-studion
13:25-15:00 OS: Cykel – Tempolopp (D)
17:30-17:55 OS-studion
17:55-19:40 OS: Simning
19:40-21:10 OS: Handboll – Ryssland-Sverige (D)
21:10-23:50 Studio Rio
02:00-02:55 OS-studion
02:55-05:30 OS: Simning

Torsdag 11/8

08:00-10:00 Godmorgon Rio
12:00-12:30 OS-studion
23:00-00:40 Studio Rio
00:40-02:20 OS: Handboll – Slovenien-Sverige (H)
02:20-02:55 OS-studion
02:55-05:00 OS: Simning

Fredag 12/8

08:00-10:00 Godmorgon Rio
13:00-14:20 OS-studion
14:20-17:30 OS: Friidrott
17:30-17:55 OS-studion
17:55-21:10 OS: Simning
21:20-22:30 Studio Rio

Lördag 13/8

08:00-10:00 Godmorgon Rio
13:00-14:20 OS-studion
14:20-17:45 OS: Friidrott
17:45-18:30 OS-studion
18:30-21:00 OS: Golf
23:00-00:40 Studio Rio
00:50-04:25 OS: Friidrott

Söndag 14/8

08:00-10:00 Godmorgon Rio
12:00-12:55 OS-studion
16:00-16:20 OS-studion
16:20-18:00 OS: Handboll – Sverige-Frankrike (D)
18:00-18:55 OS-studion
18:15-21:00 OS: Golf – dag 4 (H)
21:00-23:00 Studio Rio

Måndag 15/8

08:00-10:00 Godmorgon Rio
13:00-14:20 OS-studion
17:10-17:50 OS-studion
20:00-21:30 Studio Rio
21:30-23:10 OS: Handboll – Sverige-Brasilien (H)
23:10-23:45 OS-studion

Tisdag 16/8

08:00-10:00 Godmorgon Rio
13:00-14:20 OS-studion
14:20-17:40 OS: Friidrott
17:40-18:55 OS-studion
21:00-22:50 Studio Rio
00:45-01:15 OS-studion
01:15-03:45 OS: Friidrott
03:45-04:00 OS-studion

Onsdag 17/8

08:00-10:00 Godmorgon Rio
12:00-12:30 OS-studion
14:20-17:00 OS: Friidrott
17:00-17:50 OS-studion
20:00-21:30 Studio Rio
22:05-23:45 OS: Brottning (D)
23:45-01:20 OS-studion
01:20-04:05 OS: Friidrott
04:05-04:50 OS-studion

Torsdag 18/8

08:00-10:00 Godmorgon Rio
12:00-12:30 OS-studion
14:20-17:30 OS: Friidrott
17:30-17:50 OS-studion
19:30-21:30 Studio Rio
21:30-00:00 OS: Brottning (D)
00:00-01:20 OS-studion

Fredag 19/8

08:00-10:00 Godmorgon Rio
12:00-12:30 OS-studion
14:55-16:40 OS: Ridsport – Hoppning, final
16:40-18:25 OS-studion
18:25-19:20 OS: Ridsport – Hoppning, final
19:20-19:30 OS-studion
20:30-22:20 Studio Rio
22:20-00:30 OS: Fotboll – Final (D)
00:30-01:20 OS-studion

Lördag 20/8

08:00-10:00 Godmorgon Rio
11:30-12:00 OS-studion
15:00-15:55 OS-studion
15:55-18:15 OS: Triathlon (D)
18:15-20:20 Studio Rio
20:20-22:20 OS: Handboll – Final (D)
22:20-00:30 OS: Fotboll – Final (H)
00:30-01:30 OS-studion
01:30-04:00 OS: Friidrott
04:00-04:30 OS-studion

Söndag 21/8

08:00-10:00 Godmorgon Rio
13:00-14:20 OS-studion
17:15-18:50 OS-studion
18:50-20:40 OS: Handboll – Final (H)
20:40-23:00 OS: Basket – Final (H)
23:00-00:55 Studio Rio
00:55-03:00 OS: Avslutningsceremoni
03:00-03:30 OS-studion

Niclas Martinsson Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.
Publicerad 2016-08-05
Uppdaterad 2016-08-05