Den här bloggen kommer att innehålla både stort och smått. Kommer att skriva om vad som sker i dövvärlden och i det stora världen. Lär bli en del sport emellanåt. Väl mött!

12
dec

Vara dörröppnare eller inte, det är frågan

Postad av: Tomas Lagergren
Tomas Lagergren
Journalist på Dövas Tidning och redaktör för dovastidning.se. Fotograferar och illustrerar också.
/

  • Skriv ut
  • PDF

Jag beställer hem hemkört i perioder. Särskilt när det är mycket att göra på jobbet och man inte riktigt hinner göra förstklassig mat vid spisen blir det lätt att man ringer hem sushi eller pizza. Så är det i vårt tidevarv.
Min farfar och farmor körde hemkört också – fast åt det andra hållet. De behövde inte stressa runt. En bil med färsk fisk kom varje tisdag till vägkanten till prästgården i Havdhem på Gotland där de bodde och levde till sina sista dagar. De kunde gå ut och köpa den fisk som såg bäst ut för dagen. Kanske flundra och sen var middagen klar.

En dröm som jag skulle betala mycket för idag, faktiskt.

Hursomhelst. Jag kunde aldrig drömma om den situation jag fick uppleva när jag väntade på min hemkörda mat. När maten var framme öppnade jag dörren. Där stod en tjej med min sushi. Vi hejade kort, men jag såg att leendet i hennes väna ansikte ändrades snabbt. Hon räckte över kassen med sushin i och vände på klacken och gick. 
Utan att säga hejdå. Allt gick på ett ögonblick. Jag hade visserligen redan betalt maten via kort men ett sådant bemötande hade jag aldrig fått förut. 
Jag stängde dörren och funderade på vad jag gjort, var det något på mig, luktade jag illa eller? Tittade ned på min klädsel, den var allt annat än moderiktig, med sunkiga mjukbrallor och en alltför använd cardigan med t-shirt under. Men så illa var det väl inte, tänkte jag.

Vände om i hallen och gick förbi min gamla nedärvda spegel från morföräldrarna. Tankarna snurrade lite. Vad hade jag gjort? Tittade hastigt in i spegeln i förbifarten, mest för att kolla om något tokigt fanns på mig. Plötsligt hajade jag till, steg tillbaka och såg Det.
Under min cardigan hade jag min gamla kära sunkiga slitna t-shirt från min tid som ledamot i Sveriges Dövas Ungdomsförbund. Jag såg bokstäverna: 

SDU.

Polletten trillade ned på en gång. Tjejen såg med största säkerhet det och tänkt att jag var Sverigedemokrat. Att jag var aktiv där eller stödde Sverigedemokratisk Ungdom. 
Jag tittade direkt på dörren och tänkte nästan öppna, springa efter och förklara att detta betydde Sveriges Dövas Ungdomsförbund och inte alls Sverigedemokratisk Ungdom. 
Men det var försent. 
Det vet jag för intrycket av en människa görs direkt, det finns situationer där du synas i sömmarna direkt från början. Som en lektion där duska ha en ny klass. En anställningsintervju. En dejt. Och när du öppnar i dörren för att ta emot din mat, kan jag tänka mig. Redan efter några sekunder har folk en bild av dig.

Plötsligt är jag glad för att jag inte använt t-shirten ofta utanför hemmet. Men jag blir bekymrad som f d styrelseledamot i SDU över det faktum att de idag kan förknippas med något SDU inte står för vilket gör mig fundersam över framtiden för SDU som organisation, som varumärke. 
Ett namnbyte har diskuterats inom SDU. Dock mest kring om man ska behålla kvar ”döv” eller ta med teckenspråk i namnet och liknande.   Att vårt SDU är en äldre organisation än det andra SDU är ointressant i det här sammanhanget. 
Folk tänker på Sverigedemokratisk ungdom idag när de ser förkortningen SDU. De har åkt om SDU. Det ser jag inte minst på Twitter. Just därför är ett namnbyte nödvändigt, tror jag. Jag efterfrågar en konstruktiv debatt om detta inom SDU. 
För frågan är om man vill ses som dörrstängare eller dörröppnare?

Betygsätt blogginlägg
Journalist på Dövas Tidning och redaktör för dovastidning.se. Fotograferar och illustrerar också.

Trackback URL för detta blogginlägg

Kommentarer

Gäst
Erik måndag 19 december 2011

Dörröppnare för civiliserat samtal

Jag fick ett surt bemötande av en anställd på 7-eleven med arabiskt utseende. Förstod först inte varför, men insåg senare att det nog berodde på att jag hade en liten svensk flagga i metall, 1 cm bred, på jackan. Ett märke som jag för övrigt köpt av just en döv säljare på pendeltåget.

Frågan är om dessa sura avståndstaganden mot åsikter eller indirekt symboler för åsikter är särskilt konstruktivt eller främjar demokratin. Om man anser att någon har fel är det väl bättre att vänligt och artigt argumentera för sin egen ståndpunkt och respektfullt lyssna på den andres, så uppnår man ett klimat där folk faktiskt är villiga att ompröva sina åsikter. Kanske båda parter kan lära sig något av varandra.

Gäst
Elsa måndag 19 december 2011

Namnbyte diskuteras

Håller verkligen med dig! Skönt att namnbyte faktiskt diskuteras inom SDU nu. Se deras twitter ( http://www.twitter.com/_sdu">http://www.twitter.com/_sdu" rel="nofollow">http://www.twitter.com/_sdu ) och scrolla ned till 3 dec för lite mer information.

Gäst
I AM SDU tisdag 20 december 2011

Nja...

Jag hoppas SDU behåller namnet, just för att SDU hetat så sedan 1966? 1977?

Att byta namn bara för att ett ungdomsförbund till ett politiskt parti heter likadant är rätt löjligt. Hade vi bytt namn om vi hette SSU? MUF? LUF? Och så vidare...

Moralpanik...

Gäst
Lars Michel lördag 24 december 2011

För att ta det ett steg till...

Man kan ju ta det hela ett steg till och fråga sig om man vill vara en dörröppnare i bemärkelsen en slav utan egen vilja eller egen åsikt, ständigt ivrig att inte tycka något annorlunda som inte är godkänt av tyckareliten...

Särskilt som döv borde man ställa sig den frågan.

Lämna kommentar

Gäst
Gäst lördag 19 maj 2012

Nyheter